Video

Cupa 1 Mai – 2012 pe Lacul Herăstrău

de Iulia Fulicea

În încercarea de a reînvia tradiția curselor de weekend organizate de cluburi pe lacul Herăstrău, împreună cu soțul meu, Victor Fulicea și cu fratele meu, Paul Negoescu, ne-am hotărât acum 3 ani să organizăm o cursă.

Pentru a putea realiza acest lucru am asociat clubul nostru, Clubul Sportiv Balkan, cu Yacht Club Bucuresti, care deține toată infrastructura necesara organizării unei regate.

Ideea de bază a fost sa fie o cursă amicală, care să strângă cât mai multă lume, atât participanți cât și prietenii sau părinții acestora. În fiecare an concursul s-a desfășurat în jurul datei de 1 mai, iar până acum am avut noroc de vreme superbă.

Cu fiecare ediție am învățat din greșeli și am încercat să ameliorăm ce n-a mers cu un an înainte.

Anul acesta, la cea de-a treia ediţie a Cupei 1 Mai, organizată în perioada 28-29 aprilie, pe Lacul Herăstrău, au participat 43 de concurenți la clasele Optimist, Zoom 8, Laser 4.7, Laser Radial și 470.

 

Comitetul de cursă a fost 100% feminin, fiind format din Florentina Șerban (președinte), Adriana Cocora și Ana Radu. Traseul a fost așezat de Liviu Doară iar scoringul făcut de Valerică Iordache.

 

Sâmbătă s-au desfășurat patru curse pe un vânt destul de tare dar inconstant, cu rafale puternice și multe rotiri iar duminică s-a ținut doar o cursă, datorită vântului foarte slab și instabil.

 

Am avut două noutăți la această ediție și anume introducerea ca clasă de concurs a Zoom-ului 8, care se pare că este foarte popular și apreciat de tinerii de la noi și acordarea unui premiu pentru cea mai buna echipă, clubului cu cei mai bine clasați patru Optimiști.

Ca și anul trecut, vedetele concursului au fost frații Ebru și Tarkan Bolat. Ebru s-a clasat pe locul 1 la Optimist în clasamentul general (inclusiv băieți!) iar Tarkan pe locul întâi la Zoom 8.

Cupa pe echipe a fost luată de Știința Constanța.

Clasamente:

Optimist:

  1. Ebru Bolat                                      Yacht Club Regal Român           7 pct
  2. Petru Neagu                                  Electrica București                     10 pct
  3. Maximilian Rosca                        Sportul Studențesc                     10 pct
  4. Vlad Ion                                       Electrica Constanța                    13 pct

 

Optimist fete:

  1. Ebru Bolat                                       Yacht Club Regal Român           7 pct
  2. Roxana Cacenco                         Yacht Club Eforie                       17 pct
  3. Geanina Chiron                            Stiința Constanța                        21 pct

 

Zoom 8:

  1. Tarkan Bolat                                Yacht Club Regal Român           5 pct
  2. Eduard Huțuțui                            Știința Constanța                        8 pct
  3. Cosmin Băraru                            Electrica Constanța                    10 pct

 

Laser 4.7:

  1. Alexandru Dolea                          Electrica București               7 pct
  2. Andrei Zitti                                   Electrica București                     11 pct
  3. Marcel Frangopol                         Știința Constanța                       12 pct

 

Laser Radial

  1. Răzvan Pîslaru                             Electrica București                     4 pct
  2. Eduard Guță                                 Electrica Constanța                    7 pct
  3. Florin Olteanu                               Sportul Studențesc                    11 pct

 

470:

  1. Mugur Roșca / Paul Negoescu     Sportul Studențesc                     5 pct
  2. Iulia Fulicea / Bianca Popescu      Sportul Stud./ Electrica Cța        7 pct
  3. Mihai Radu / Laurențiu Matache   Sportul Studențesc                    10 pct

 
 

Canale TV







 
CLOSE
CLOSE