Video

Campionatul Naţional de Yachting la clasele olimpice şi optimist

antrenor ing. Daniel Giulescu

 

În perioada 25-1 august 2011 la Mangalia s-a desfaşurat Campionatul Naţional de Yachting la clasele 470, Laser Radial, Laser Standard şi Optimist – băieţi şi fete.

Concursul a fost organizat de Federaţia Română de Yachting şi Yacht Club Bucureşti în colaborare cu Primaria Municipiului Mangalia, locul de garare al bărcilor fiind proaspătul reamenajat Port Turistic Mangalia.

Campionatul a fost împărţit în două perioade: 26-28 august fiind afectată claselor 470 şi Laser Standard iar 29-31 august pentru Laser Radial. Pentru clasa Optimist s-a concurat în perioada 26-30 august. Ziua de 25 august a fost rezervată pentru măsurători,înscrieri şi şedinta tehnică.Taxa de înscriere a fost de 50lei, sportivii trebuind neapărat să posede brevet de timonier de regată.

La start au fost prezenţi sportivi de la: Yacht Club Bucureşti, Sportul Studenţesc, Electrica Bucureşti, Electrica Constanţa, Yacht Club Eforie, Yacht Club Regal Român şi Știința Constanţa.

Cazarea a fost oferită de primărie la un hotel din staţiunea Saturn şi la un cămin din Neptun, fiecare club asigurând masa pentru sportivi la Taverna Piraţilor, local care de câţiva ani ţine loc de adunare pentru toţi cei care vin în Mangalia să participe la curselele de vele.

La clasa 470 au fost prezente cinci echipaje, la Laser Standard au fost înscrişi 11 sportivi (dar numai 8 au concurat), la Laser Radial au participat 10 băieţi şi două fete iar la clasa Optimist au fost 22 de participanţi.

În primele patru zile vântul a fost bun,cau fost valuri cam mari pentru pregătirea şi talentul unor sportivi, ceea ce i-a făcut să abandoneze şi să viseze zile cu vânt slab şi mare calmă. În ultimele două zile vântul şi valurile s-au mai domolit.

Nu pot decat să remarc şi să-i felicit pe cei care au răbdat şi au rămas în ficare zi pe apă până s-au terminat regatele chiar dacă aveau rău de mare şi nici nu se băteau pentru un loc pe podium.

Deşi criza financiară este încă prezentă în spaţiul carpato-danubiano-pontic, acest an se pare că a fost unul de bun augur căci au apărut bărci noi, materiale de concurs perfomante şi acum, cel puţin câte un zodiac peformant este prezent la fiecare club sportiv,ceea ce în urmă cu câţiva ani părea un vis imposibil.

Acest concurs nu ar fi fost posibil fără Liviu Doară care a venit la Mangalia cu logistica necesară şi mai ales a lui Doru care si-a oferit velierul pentru a fi nava starter.

Oficialii de cursă au fost: Liviu Doară, Nicolae Frăţea, Dan Mitici, Radu Ana, Gheorghe Enache şi Cristian Tabacu.  Secretariatul l-a asigurat  Florin Doinea.

Pentru mine este clar, acum, că încet-încet ne dezvoltăm, mai ales cu ajutorul financiar al unor părinţi de sportivi.

Pe  data de 31 august s-a desfăşurat, la Mangalia, şi şedinţa  Biroului federal în cadrul căreia s-a definitivat şi lotul de sportivi ce participă la Jocurile Balcanice, de la Kocaeli, Turcia.

Să enumerăm câştigatorii de la Campionatele Naţionale de Yachting 2011:

 

Clasa 470

Locul 1: Bujor Roşca şi Făgărăşanu Mihai – Sportul Studențesc, antrenor Liviu Doară

Locul 2: Iulia Fulicea şi Popescu Bianca  –  Sportul Studențesc, antrenor Liviu Doară

Locul 3: Stoicescu Marian și Petre Maximilian – Sportul Studențesc, antrenor Liviu Doară

 

Clasa Laser Standard

Locul 1: Ion Bogdan – Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

Locul 2:Alexandru Micu – Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

Locul 3: Pîslaru Răzvan – Electrica București, antrenor Ion Naum

 

Clasa Laser Radial

Locul 1: Pîslaru Răzvan – Electrica București, antrenor Ion Naum

Locul 2: Alexandru Micu – Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

Locul 3: Guţă Eduard – Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

 

Clasa Laser Radial Juniori

Locul 1: Guţă Eduard – Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

Locul 2: Pop Andrei – Sportul Studențesc, antrenor Liviu Doară

Locul 3: Dolea Alexandru – Electrica București, antrenor Ion Naum

 

Clasa Optimist băieţi seniori

Locul 1: Bolat Tarkan – Yacht Club Regal Român, antrenor Adriana Cocora

Locul 2: Băraru Cosmin –  Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

Locul 3: Roşca Maximilian – Sportul Studențesc, antrenor Liviu Doară

 

Clasa Optimist juniori

Locul 1: Roşca Maximilian – Sportul Studențesc, antrenor Liviu Doară

Locul 2: Ion Vlad – Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

Locul 3: Zitti Andrei –  Electrica București, antrenor Ion Naum

 

Clasa Optimis Fete

Locul 1: Bolat Ebru – Yacht Club Regal Român, antrenor Adriana Cocora

Locul 2: Cacenco Roxana – Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

Locul 3: Boincenco Luana – – Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

 

Să sperăm că acaestă ediţie a Campionatului Naţional a constituit o etapă importantă de acumulări pentru veliştii români ce participă acum la Jocurile Balcanice de unde sper să se întoarcă cu numeroase trofee !

 
 

Canale TV







 
CLOSE
CLOSE