Video

Baletul velelor la Cupa de Toamnă – Techirghiol

Timp de două zile, în perioada 17, 18 septembrie, pe “scena” Lacului Siutghiol a evoluat cel mai frumos balet velistic al acestui sezon, “regizat” de Clubul Nautic Român, în parteneriat cu Asociația Județeană de Yachting.

La regata Cupa de Toamnă – Techirghiol au fost prezente ambarcațiuni din următoarele clase competiționale  Optimist, Cadet, Zoom 8, Laser 4,7, Laser Radial și Finn.

La linia de start s-au aliniat 45 de veliere sportive și 10 windsurf-uri, de la 7 cluburi din Constanța, Eforie și București.

Traseul a fost organizat pe patru balize pentru sportivii înscriși la yachting și pe 2 pentru  windsurf-eri. S-au desfășurat  șapte regate, în prima zi patru curse care au durat cinci ore, iar duminică s-au ținut trei curse, pe parcursul a patru ore. După fiecare zi de concurs, sportivii, împreună cu antrenorii și oficialii de cursă, au fost invitați la un barbeque, de către organizatorii regatei.

„Traseul, realizat pe patru balize, a fost unul mare, asemeni  traseelor de la competițiile internaționale, în ideea de a antrena sportivii să reziste cît mai mult pe apă.” , a declarat pentru Magazin Nautic, Laurențiu Boicenco, antrenor  al Clubului Electrica Constanța.

Echipa de arbitrii a fost condusă de Președintele Asociației Județene de Yachting, Dan Zaharia căruia i s-au alăturat Gheorghe Enache  și Robert Băraru.

 

În urma celor șapte regate organizate în două zile de competiții, clasamentul a fost următorul:

Clasa Laser Radial

1 – Pâslaru Răzvan – Electrica București – Antrenor Ion Naum

2 – Vlădescu Elena – Electrica Constanța – Antrenor Laurențiu Boicenco

3 – Guillome Laurent – Clubul Balkan  București

 

Clasa Laser 4,7

1 – Emandi Mădălina – Știința Constanța – Antrenor Domnica Micu

2 – Chiron Mihai – Știința Constanța – Antrenor Domnica Micu

3 – Negrea Florin – Știința Constanța – Antrenor Domnica Micu

 

Clasa ZOOM 8

1 – Stoica Alexandru – Electrica Constanța – Antrenor Laurențiu Boicenco

2 – Băraru Cosmin – Electrica Constanța – Antrenor Laurențiu Boicenco

3 – Voicilă Răzvan – Electrica Constanța – Antrenor Laurențiu Boicenco

Clasa Cadet

1 – Popescu Bianca – Zaharia Ioana – Electrica Constanța –Antrenor Laurențiu Boicenco

2 – Macarov Atena – Perceli Tania  – Știința Constanța – Antrenor Domnica Micu

3 – Agi –Akai Defne – Lavru Lucia – Știința Constanța – Antrenor Domnica Micu

Optimist Băieți

1-      Ion Vlad – Electrica Constanța –Antrenor Laurențiu Boicenco

2-      Neagu Petru – Electrica București – Antrenor Ion Naum

3-      Stupar Dan – Yacht Club Eforie

 

Optimist Fete

1-      Cacenco Roxana – Yacht Club Eforie

2-      Lavru Teodora – Știința Constanța – Antrenor Domnica Micu

3-      Chiron Geanica – Știința Constanța – Antrenor Domnica Micu

 

Optimist Începători

1-      Neagu Petru- Electrica București – Antrenor Ion Naum

2-      Cacenco Roxana – Yacht Club Eforie

3-      Mocanu Mihai – Electrica Constanța – Antrenor Laurențiu Boicenco

 

La clasa Finn, sportivul de pe primul loc, Alexandru Micu ( C.S. Știința Constanța ), a părăsit podiumul, refuzînd să primească medalia de aur din partea organizatorului Cupei Orașului Techirghiol, astfel că, au fost acordate doar medalia de argint pentru locul II lui Răzvan Gălățeanu și medalia de bronz pentru locul III lui Gabriel Răileanu, ambii sportivi ai Clubului Știința Constanța – antrenați de prof. Domnica Micu.

Asociația Județeană de Yachting  a acordat Cupa de Toamnă, pentru clubul cu cele mai bune rezultate la toate clasele, premiu care a revenit Clubului Știința Constanța, iar Clubul Nautic Român, a înmânat Cupa Orașului Techirghiol( ediția a II-a ) lui Vlad Ion, cel mai bun sportiv la clasa Optimist.

Competiția s-a desfășurat cu sprijinul Consiliului Județean Constanța, Direcției Județene pentru Sport și Tineret și a Fundației pentru Dezvoltarea Sportului Constănțean.

 
 

Canale TV







 
CLOSE
CLOSE